Navigacija

14I6IO05 - Klinička patologija i terapija socijalnih životinja 4

Specifikacija predmeta
Naziv Klinička patologija i terapija socijalnih životinja 4
Akronim 14I6IO05
Studijski program Veterinarska medicina
Modul
Tip studija integrisane akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 12.0 Status predmeta izborni
    Uslovljnost drugim predmetima Nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Studenti biraju odgovarajući izborni paket za profesionalno usmerenje. Izborni paket ima za cilj da produbi znanja i veštine studenata stečena u obaveznom delu studijskog programa i usmeri ih ka ključnim aspektima zdravstvene problematike socijalnih životinja - pasa, mačaka i konja, podeljenim u nastavne tematske blokove.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti treba da poznaju: etiopatogenezu, procedure dijagnoze i diferencijalnu dijagnozu bolesti i patoloških stanja socijalnih životinja, njihovog zbrinjavanja i lečenja u redovnim i urgentnim situacijama, principe i postupke u preventivi zaraznih bolesti, principe rada savremenih tehničkih sistema koji se koriste u dijagnostici i terapiji; specifičnosti ishrane obolelih i rekonvalescentnih životinja.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Urgentna medicina, laboratorijska dijagnostika oboljenja, poremećaji ponašanja životinja, organizacija, komunikacija i upravljanje u veterinarskoj praksi, specijalnaradiologija.
    Sadržaj praktične nastave Studenti svoj praktični rad obavljaju na klinikama fakulteta i terenu gde se upoznaju sa praktičnom obradom kliničkih slučajeva u okviru dijagnostike,terapije i preventive svih oboljenja koja se javljaju u kliničkoj praksi.
    Literatura
    1. Orsini JA, Divers TJ, Equine emergencies, Treatment and procedures, 3rd ed., Saunders/Elsevier, St. Louis, 2008
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    4 10
    Metode izvođenja nastave Teorijska nastava se bazira na predavanjima uz korišćenje ilustrovanog i interaktivnog materijala, kao i arhivirane medicinske dokumentacije fakultetskih klinika. Praktična nastava se održava na klinikama uz neposredno učešće studenata u svima aspektima tekućeg kliničkog rada, uz nadzor i usmeravanje od strane nastavnika.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 30
    Praktična nastava 40 Usmeni ispit
    Projekti
    Kolokvijumi 10
    Seminari 10