Navigacija

14S1I01 - Biotehnologija u veterinarskoj medicini

Specifikacija predmeta
Naziv Biotehnologija u veterinarskoj medicini
Akronim 14S1I01
Studijski program Veterinarska medicina
Modul
Tip studija specijalističke akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 8.0 Status predmeta izborni
    Uslovljnost drugim predmetima Upisan prvi semestar Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Da studente osposobi da na osnovu poznatih prirodnih zakonitosti i rešenja koja postoje u prirodi,rešava probleme u gajenju i zaštiti zdravlja životinja i u proizvodnji namirnica animalnog porekla kao i zaštiti životne sredine
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da razume prirodne procese na kojima se zaniva biotehnologija, da zna kako se ovi procesi na racionalan način mogu i skoristiti i da ova znanja primeni u praksi. Student mora da razume etičke implikacije primenjene biotehnologije u stočarstvu i veterinarskoj medicini.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Uvod u biotehnologiju i istorijski razvoj biotehnologije. Primena biotehnologije u stočarstvu i veterinarskoj medicini. Genetička varijabilnost, izvori, vrste i metode utvrđivanja. Primena genetičkih markera u identifikaciji i kontroli porekla. Genska dijagnostika i terapija. Markerima asistirana selekcija kvantitativnih osobina. Genetički inženjering, osnovni principi. Genetički modifikovani organizmi, metode dobijanja. Transgene životinje kao bioreaktori u farmaceutskoj industriji. Biotehnologija u reprodukciji domaćih životinja: VO MOET, klonirenje embriona, seksiranje semena i embriona. Genetičko unapređenje rase. Efekti ukrštanja. Biotehnološke metode u procesu očuvanja biodiverziteta. Biotehnološke alternative u stimulaciji rasta životinja (probiotici, prebiotici, fitobiotici, zakišeljivači). Biotehnološki dodaci hrani za životinje u cilju očuvanja životne sredine (enzimi, sintetske aminokiseline). Biotehnološka rešenja u ishrani koja utiču povoljno na kvalitet namirnica animalnog porekla (organske forme mikroelemenata, esencijalne masne kiseline).Socijalni i etički aspekti primene biotehnologije.
    Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa radom laboratorija za genetičke manipulacije. Upoznavanje sa genetičkim implikacijama primene reproduktivne tehnologije. Upoznavanje sa molekularno genetičkim metodama za identifikaciju i kontrolu porekla. Upoznavanje sa molekularno genetičkim metodama u dijagnostici i terapiji. Savremene metode za utvrđivanje priplodne vrednosti domaćih životinja. Sticanje znanja iz monitoringa hrane za životinje u akreditovanoj laboratoriji za ispitivanje hrane za životinje. Upotreba biotehnoloških dodataka u optimalizaciji obroka za životinje. Upoznavanje sa molekularnim metodama kontrole zdarvlja jedinki koje služe u asistiranoj reprodukciji (poseta farmama i centrima za VO i EM)
    Literatura
    1. Savić M, Jovanović S, Vegara M: Stočarstvo-farmske i socijalne životinje, FVM, Beograd, 2007.
    2. B Singh, S K Gautam, and M S Chauhan Textbook of animal biotechnology, T.E.R.I Press, 2012
    3. Đelić N: Principi genetike, Fakultet veterinarske medicine, Beograd, 2006.
    4. Stančić B: Biotehnologija, Poljoprivredni fakultet Novi Sad, 2006.
    5. Marković R, Petrujkić T, Šefer D: Bezbednost hrane za životinje, FVM, Beograd, 2010.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 1 2
    Metode izvođenja nastave Teoretska nastava sa interaktivnim učenjem uz primenu audiovizuelnih metoda; praktična nastava u molekularno genetičkim laboratorijama, rad u centrima za VO, mentorska nastava.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 25
    Praktična nastava 15 Usmeni ispit 30
    Projekti
    Kolokvijumi 15
    Seminari 5