Навигација

20И2О10 - Паразитологија 1

Спецификација предмета
НазивПаразитологија 1
Акроним20И2О10
Студијски програмВетеринарска медицина
Модул
Тип студијаинтегрисане академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ5.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаУписан семестар у којем се слуша предметОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаУпознавање студената са таксономијом, морфолошким и морфометријским карактеристикама паразита из области протозоологије, хелминтологије и арахноентомологије, биолошким циклусом паразита, различитим нивоима интеракција између паразита и домаћина, као и методама за узорковање, изоловање и идентификацију паразита и/или њихових развојних стадијума.
    Исходи учења (стечена знања)Након одслушаног предмета, студент треба да буде способан да: правилно користи паразитолошку терминологију; објасни сложене односе између паразита, домаћина и спољашње средине; одабере адекватан узорак за паразитолошку анализу на основу познавања развојног циклуса паразита; самостално узоркује и обради материјал за лабораторијске анализе; одабере и примени најпогоднију методу лабораторијске дијагностике; препозна и идентификује развојни облик паразита на основу морфолошких и морфометријских карактеристика.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеПаразитизам и његови облици; морфолошке, морфометријске, биолошке и имунолошке карактеристике паразита; номенклатура и таксономија; животни циклус, путеви преношења и начини размножавања паразита; исхрана паразита и продукти метаболизма; узајамни однос паразита, домаћина и спољашње средине; реакција домаћина на присуство паразита; значај паразита у епизоотиологији и епидемиологији животиња и људи и екологији; врсте паразита од значаја за ветеринарску медицину из области протозоологије, хелминтологије и арахноентомологије; зоонозни потенцијал паразита; улога и значај прелазних домаћина у преношењу паразита.
    Садржај практичне наставеОпште и специфичне морфолошке особине паразита из различитих таксономских група (протозое, хелминти, артроподе); препознавање и идентификација паразита и њихових развојних облика у макроскопским и микроскопским препаратима; основне методе паразитолошке дијагностике и њихова примена.
    Литература
    1. Кулишић З: Хелминтологија, Факултет ветеринарске медицине, Универзитет у Београду, Ветеринарска комора Србије, Београд, 2001.
    2. Кулишић З, Алексић-Бакрач Н: Речник основних појмова у паразитологији, Факултет ветеринарске медицине, Универзитет у Београду, Београд, 1999.
    3. Теодоровић В, Бунчић О, Кулишић З, Раденковић-Дамњановић Б, Теодоровић Р, Ђорђевић М, Мириловић М: Trichinella – trichinellosis, Факултет ветеринарске медицине, Универзитет у Београду, Научна КМД, Београд, 2007.
    4. Bowman DD: Georgis' Parasitology for Veterinarians, 10th Edition, Elsevier Health Sciences, 2014.
    5. Jacobs D, Fox M, Gibbons L, Hermosilla C: Principles of veterinary parasitology, Wiley-Blackwell, 2015.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    32
    Методе извођења наставеУсмена предавања, видео презентације, интерактивне дискусије, практичан рад у лабораторији.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања5Писмени испит20
    Практична настава10Усмени испит50
    Пројекти
    Колоквијуми15
    Семинари

    Булевар ослобођења 18, 11000 Београд, Србија, тел: +381 11 3615 436, факс: +381 11 2685 936

    © 2025 Факултет ветеринарске медицине