Радиологија и радијациона хигијена - информације

Информације за студенте о вежбама, презентацијама, предавањима, терминима испита и остало налазе се на 1. страни презентације ФВМ затим у оквиру Информације за студенте и  Обавештења и информације

Within the framework of agreement regarding cooperation between Ghent University and The University of Belgrade, professor Ingrid Gielen has been engaged as a visiting professor at Department of radiology and radiation hygiene since 2015, for the period of 5 years. Her professional biography and bibliography are given bellow.

Gielen Ingrid, Ghent University, Belgium           https://biblio.ugent.be/person/801001090194

Обавештење за кориснике

Правило одлучивања

Донација Катедри за радиологију и радијациону хигијену

Уџбеник из радиобиологије са радијационом хигијеном

Поштоване колегинице и колеге,

Обавештавамо вас да је на катедри за Радиологију и радијациону хигијену Факултета ветеринарске медицине у Београду, поред конвенционалне радиографије, од недавно могуће обавити и радиолошке прегледе методом компјутеризоване томографије (цт-скенер).

Ценовник
  Нативно Са контрастом
Једна регија 11000,00 + 3000,00
Две регије 13000,00 + 3000,00
Три регије 15000,00 + 3000,00

Заказивање се може обавити сваког радног дана од 9 до 14 часова.

Улица: Булевар ослобођења 18

Телефон: 062 8868251 - радиологија (кабинет за рендген)
  062 8868229 - радијациона хигијена (лабораторија)

radiologija@vet.bg.ac.rs
radijacija@vet.bg.ac.rs

Део тела Индикације
Торакс
  • Сумња на метастазе;
  • Примарне плућне масе;
  • Пнеумоторакс;
  • Консолидација плућа-хронична пнеумонија;
  • Плеурални излив;
  • Обољења медијастинума.
Абдомен
  • Идентификација промена на органима мање масе: адреналне жлезде, панкреас, лимфни чворови;
  • Класификација и хируршко уклањање већих маса на јетри, слезини,бубрезима, цревима;
  • Прегледгорњег уринарног тракта: ектопични уретер, присуство калкулуса у бубрезима, уретерима, бешици и уретри;
  • Идентификација портосистемских шантова.
Зглобови и мишићноскелетни систем
  • Присуство болности и/или хромости: оштећења лигамената, тетива, менискуса, хрскавице, костију и ефузије;
  • Дијагностика коштаних неоплазија и дегенеративних промена;
  • Евалуација дисплазије лактова и кукова;
  • Остеогенесис имперфецта;
  • Комплексне фрактуре;
  • Конгениталне аномалије.
Неоплазме
  • Евалуација мекоткивних маса, нарочито због планирања хируршких интервенција;
  • Преглед на метастазе;
  • Преглед лимфних чворова.
Кардиоваскуларни систем
  • Емболија плућа;
  • Перикардијалне ефузије;
  • Суспектне перикардијалне масе;
  • Суспектне тромбозе великих крвних судова (аорта, в.цава или в.портае).
Остало
  • Суспектна страна тела;
  • Дренажни канали.
ЦНС-мозак
  • Трауме лобање и сумња на фрактуре;
  • Акутне интракранијалне трауме код критичних нестабилних пацијената;
  • Суспектна обољења мозга: тремор, оштећења лобањских нерава, вестибуларни синдром, атаксија, централно слепило;
  • Трауме главе са неуролошким симптомима.
ЦНС-кичма
  • Акутне или прогресивне тетрапарезе или парезе, спинални бол, конгениталне аномалије, дискоспондилитис, протрузија дискуса, рекурентна постоперативна обољења дискуса.
Периферни нервни систем
  • Сумња на неоплазије периферних нерава;
  • Прогресивне унилартералне атрофије мишића или бол.
Назална шупљина
  • Хронични запаљиви процеси, присуство назалних маса, дефекти на хрскавици и костима, присуство страних тела.
Орбите
  • Орбиталне трауме са фрактурама, тумори, запаљиви процеси, страна тела,егзофталмус, суспектне ретобулбарне масе.
Висцерокранијум и врат
  • Мекоткивне масе или отицање непознатог порекла, промене на пљувачним жлездама и ларингсу, суспектне мандибуларне и максиларне масе, дегенеративни процеси на меком и костном ткиву, тиреоидне масе, хронична обољења уха и темпоралне кости.

- РБХ 1

- РБХ 2