Навигација

20И1И04 - Експериментална хемија

Спецификација предмета
НазивЕкспериментална хемија
Акроним20И1И04
Студијски програмВетеринарска медицина
Модул
Тип студијаинтегрисане академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ2.0Статус предметаизборни
      Условљност другим предметимаУписан семестар у којем се слуша предметОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаИзучавање основних практичних принципа хемије, хемијске реактивности неорганских и малих органских молекула кроз виртуелне експерименте и експерименте у реалној лабораторији. Кроз симулиране експерименте у виртуелној лабораторији студент има могућност да сам истражује реактивност различитих супстанци, прати, уочава и „on line“ записује промене. Рад у виртуелној лабораторији не захтева никакво специфично предзнање из хемије а омогућава студенту да кроз интерактивни квиз планира експеримент у реалној лабораторији који следи. Експерименти који се изводе у лабораторији повезани су са истраживачким радом у ветеринарској медицини.
      Исходи учења (стечена знања)По завршетку овог курса студент треба да - лакше повеже теоријске појмове, креативност и праксу - савлада лабораторијске технике и принципе тимског рада - испланира експеримент, спроведе и донесе закључке - научи примену првих постулата научно-истраживачког рада
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставе
      Садржај практичне наставеУпознавање са радом у виртуелној лабораторији. Виртуелни експерименти са неорганским агенсима. Хемијске особине, значај и улога неких неорганских јона у организму. Синтеза и структура комплексних једињења и њихова примена у ветеринарској медицини. Изоловање и анализа природних производа са протективним дејством. Анализа добијених резултата. Одређивање активности појединих ензима и малих молекула, биомаркера у патолошким процесима. Семинарски радови ако буду предвиђени за поједине области.
      Литература
      1. Интернет претраживачи PubChem, Entrez
      2. Сајтови: http://www.chem.ox.ac.uk/vrchemistry/, http://www.lenntech.com/periodic/periodic-chart.htm, http://www.ptable.com/, http://www.3dchem.com/atoz.asp
      3. Стевановић Ј, Борозан С: Значај слободних радикала у ветеринарској медицини, Факултет ветеринарске медицине Универзитета у Београду, Научна КМД, Београд, 2012.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      02
      Методе извођења наставеУводне напомене за рад у виртуелној лабораторији, дискусија резултата добијених у виртуелној лабораторији и извођење реалног експеримента користећи постојеће анимације и интерактивни квиз. Примена лабораторијских метода у детекцији биомаркера (екстракција, центрифугирање, танкослојна хроматографија, електрофореза, Western blot техника).
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавањаПисмени испит50
      Практична настава40Усмени испит
      Пројекти
      Колоквијуми
      Семинари10

      Булевар ослобођења 18, 11000 Београд, Србија, тел: +381 11 3615 436, факс: +381 11 2685 936

      © 2024 Факултет ветеринарске медицине