Navigacija

20I1I04 - Eksperimentalna hemija

Specifikacija predmeta
Naziv Eksperimentalna hemija
Akronim 20I1I04
Studijski program Veterinarska medicina
Modul
Tip studija integrisane akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 2.0 Status predmeta izborni
      Uslovljnost drugim predmetima Upisan semestar u kojem se sluša predmet Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Izučavanje osnovnih praktičnih principa hemije, hemijske reaktivnosti neorganskih i malih organskih molekula kroz virtuelne eksperimente i eksperimente u realnoj laboratoriji. Kroz simulirane eksperimente u virtuelnoj laboratoriji student ima mogućnost da sam istražuje reaktivnost različitih supstanci, prati, uočava i „on line“ zapisuje promene. Rad u virtuelnoj laboratoriji ne zahteva nikakvo specifično predznanje iz hemije a omogućava studentu da kroz interaktivni kviz planira eksperiment u realnoj laboratoriji koji sledi. Eksperimenti koji se izvode u laboratoriji povezani su sa istraživačkim radom u veterinarskoj medicini.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Po završetku ovog kursa student treba da - lakše poveže teorijske pojmove, kreativnost i praksu - savlada laboratorijske tehnike i principe timskog rada - isplanira eksperiment, sprovede i donese zaključke - nauči primenu prvih postulata naučno-istraživačkog rada
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave
      Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa radom u virtuelnoj laboratoriji. Virtuelni eksperimenti sa neorganskim agensima. Hemijske osobine, značaj i uloga nekih neorganskih jona u organizmu. Sinteza i struktura kompleksnih jedinjenja i njihova primena u veterinarskoj medicini. Izolovanje i analiza prirodnih proizvoda sa protektivnim dejstvom. Analiza dobijenih rezultata. Određivanje aktivnosti pojedinih enzima i malih molekula, biomarkera u patološkim procesima. Seminarski radovi ako budu predviđeni za pojedine oblasti.
      Literatura
      1. Internet pretraživači PubChem, Entrez
      2. Sajtovi: http://www.chem.ox.ac.uk/vrchemistry/, http://www.lenntech.com/periodic/periodic-chart.htm, http://www.ptable.com/, http://www.3dchem.com/atoz.asp
      3. Stevanović J, Borozan S: Značaj slobodnih radikala u veterinarskoj medicini, Fakultet veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu, Naučna KMD, Beograd, 2012.
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      0 2
      Metode izvođenja nastave Uvodne napomene za rad u virtuelnoj laboratoriji, diskusija rezultata dobijenih u virtuelnoj laboratoriji i izvođenje realnog eksperimenta koristeći postojeće animacije i interaktivni kviz. Primena laboratorijskih metoda u detekciji biomarkera (ekstrakcija, centrifugiranje, tankoslojna hromatografija, elektroforeza, Western blot tehnika).
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 50
      Praktična nastava 40 Usmeni ispit
      Projekti
      Kolokvijumi
      Seminari 10

      Bulevar oslobođenja 18, 11000 Beograd, Srbija, tel: +381 11 3615 436, faks: +381 11 2685 936

      © 2024 Fakultet veterinarske medicine