Navigacija

14I4I04 - Radioekologija

Specifikacija predmeta
Naziv Radioekologija
Akronim 14I4I04
Studijski program Veterinarska medicina
Modul
Tip studija integrisane akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 2.0 Status predmeta izborni
      Uslovljnost drugim predmetima / Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje sa metodama identifikacije prirodnih i antropogenih radionuklida u životnoj sredini u njihovom migracijom u kroz lanac ishrane. Na osnovu utvrđenih nivoa aktivnosti radionuklida u hrani za životinje i namirnicama biljnog i animalnog porekla, a u skladu sa zakonskim propisima, student treba da donese preporuke o načinu njihove upotrebe.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da zna kako da se: aktivno uključi u organizaciju monitoringa na teritoriji Republike Srbije, puteve kontaminacije životne sredine, sa posebnim osvrtom na hranu za životinje, životinje i animalne proizvode, kretanje prirodnih i antropogenih radionuklida u životnoj sredini i da poznaje propise.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Radioaktivnost i jonizujuće zračenje. Primordijalna i antropogena radioaktivnost. Radioaktivna kontaminacija životne sredine. Detektori i dozimetri. Organizacija rada veterinara u vanrednim situacijama. Organizacija skupljanja uzoraka u životnoj sredini. Prikaz i interpretacija rezultata iz monitoringa na teritoriji Srbije. Zakonske regulative iz oblasti zaštite od jonizjućih zračenja.
      Sadržaj praktične nastave Određivanje masene zapreminske, masene površinske aktivnosti i starosti smeše fisionih produkata u uzorcima u kojima je ustanovljena povišena radioaktivna kontaminacija (6). Donošenje preporuke o upotrebljivosti radioaktivno kontaminiranih namirnica i stočne hrane (2). Gamaspektrometrija (1). Organizacija uzimanja uzoraka na graničnim prelazima (6).
      Literatura
      1. Vitorović Gordana, Mitrović Branislava, Sinovec Z, Andrić V: Praktikum iz radiobiologije i radijacione higijene, FVM, Beograd, 2007.
      2. Petrović B, Ćurić Gordana, Draganović B: Radijaciona higijena animalne proizvodnje, Veterinarski fakultet, Beograd, 1979.
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      1 1
      Metode izvođenja nastave Deo prektične nastave izvodi sa interaktivnim učenjem, uz primenu audiovizuelnih metoda (PowerPoint prezentacije). Praktične vežbe izvode se na instrumentima - individualno, demonstraciono na gamaspektometru. Jedan deo nastave planira se na terenu.
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
      Praktična nastava 20 Usmeni ispit 40
      Projekti
      Kolokvijumi
      Seminari 30

      Bulevar oslobođenja 18, 11000 Beograd, Srbija, tel: +381 11 3615 436, faks: +381 11 2685 936

      © 2025 Fakultet veterinarske medicine