Navigacija

14I3I03 - Uzgoj i nega sportskih konja

Specifikacija predmeta
Naziv Uzgoj i nega sportskih konja
Akronim 14I3I03
Studijski program Veterinarska medicina
Modul
Tip studija integrisane akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 3.0 Status predmeta izborni
    Uslovljnost drugim predmetima nema Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Bliže upoznavanje sa specifičnostima uzgoja, držanja i nege različitih kategorija sportskih konja: galopera, kasača, turnirskih i rekreativnih konja i uvežbavanje praktičnih veština značajnih za rad sa njima.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da zna osnovne principe uzgoja, držanja i nege sportskih konja, ume da priđe i fiksira konje, hrani ih i timari, poznaje opremu za različite kategorije sportskih konja i zna kako se koristi.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Najvažnije rase koje se koriste za konjički sport.Urođeni modeli ponašanja kao osnova za njihovo držanje, hranjenje i obezbeđenje dobrobiti.Osnovni principi držanja i ishrane.Polni ciklus, pripust, nega ždrebnih kobila, porođaj i nega novorođene ždrebadi.Spec. u držanju, treningu i režimu ishrane i napajanja u zavisnosti od discipline.Nega kože, dlake i kopita.Menadž držanja i zdravstvene zaštite sport. konja.
    Sadržaj praktične nastave Uvežbavanje praktičnih veština neophodnih za rad sa konjima kroz praksu u ergelama, konjičkim klubovima, hipodromima ili bolnicama za konje, koja obuhvata sve aktivnosti od hranjenja i čišćenja, timarenja, do opremanja, sedlanja/prezanja i treniranja (30).
    Literatura
    1. Savić Mila, Jovanović S, Vegara M: Stočarstvo - Farmske i socijalne životinje, FVM, Beograd, 2007.
    2. Trailović D, Ružica Trailović: Konjarstvo i konjički sport, FVM, Beograd, 2008.
    3. Savić Mila, Dimitrijević Vladimir, Trailović Ružica, Bečkei Žolt Stočarstvo - praktikum, Fakultet Veterinarske Medicine, Centar za izdavačku delatnost i promet učila, Beograd, 2014
    4. Trailović D, Vučinić Marijana: Etologija konja, FVM, Beograd, 2008.
    5. Trailović D, Petrujkić T, Vučinić Marijana, Trailović Ružica: Savremeni trendovi u uzgoju, selekciji i zdravstvenoj zaštiti konja, FVM, Beograd, 2007.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    1 2
    Metode izvođenja nastave Nastava sa interaktivnim učenjem, uz primenu audio-vizuelnih metoda (PowerPoint prezentacije, filmovi). Praktične vežbe i dežurstva u ergelama, konjičkim klubovima, hipodromima ili bolnicama za konje.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava 30 Usmeni ispit 30
    Projekti
    Kolokvijumi 30
    Seminari