Navigacija

14S1O01 - Metodologija istraživačkog rada

Specifikacija predmeta
Naziv Metodologija istraživačkog rada
Akronim 14S1O01
Studijski program Veterinarska medicina
Modul
Tip studija specijalističke akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 3.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljnost drugim predmetima Upisane specijalističke akademske studije Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Da obezbedi osnovna znanja o savremenim istraživačkim metodama, kako bi studenti na što brži i jednostavniji način došli do rešenja nekog stručnog problema, planirali i realizovali neophodna istraživanja, a zatim prezentovali rezultate i objavili rad.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti treba budu osposobljeni da samostalno da kreiraju i učestvuju u izvođenju ispitivanja i istraživačkih eksperimenata, samostalno objašnjavaju dobijene rezultate i pripremaju ih za prezentaciju na skupovima ili objavljivanje u stručnim i naučnim časopisima.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Odabir teme, problema za istraživački rad, Eksperiment i ispitivanje, Stručni i naučni problem – definicija i vrste. Primena računara u istraživačkom radu. Osnovi naučne i stručne informatike, internet pretraživači, baze naučnih i stručnih podataka, pristup bazama i preuzimanje dokumenata. Uvod u statistiku. Načini prikupljanja podataka. Elementi statistike, deskriptivni statistički parametri, značajnost razlika i osnovne metode njihovog izračunavanja . Istraživački rad u kliničkoj patologiji i terapiji životinja. Osnovne kliničke discipline. Vrste kliničkih istraživanja. Kompatibilnost životinjskih vrsta. Planiranje i realizacija kliničkih ispitivanja. Farmakološka istraživanja. Epizootiološka istraživanja. Klasični – standardni izvori naučnih i stručnih informacije. Sudbina stručne i naučne informacije. Objavljivanje radova. Elementi stručnih radova i specijalističkog rada. Pisanje stručnih izveštaja. Elementi unosa i obrade teksta, čuvanje dokumenata. Načini navođenja literature. Lektorska obrada teksta i korektura – korekturni znaci. Najčešće greške pri pisanju stručnih radova. Izrada PP prezentacije i odbrana rada.
      Sadržaj praktične nastave Interaktivna nastava na primerima ogleda – priprema i dizajniranje istraživanja, statistička obrada rezultata, pisanje izveštaja, obrada teksta i priprema prezentacija.
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      2
      Metode izvođenja nastave Teorijska nastava sa interaktivnim učenjem uz primenu audio-vizuelnih metoda (Power Point prezentacije i filmovi), praktičan rad na primerima iz konkretnih projekata u koje su kandidati bili uključeni.
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja 30 Pismeni ispit 70
      Praktična nastava Usmeni ispit
      Projekti
      Kolokvijumi
      Seminari