Navigacija

20I1O02 - Medicinska hemija

Specifikacija predmeta
Naziv Medicinska hemija
Akronim 20I1O02
Studijski program Veterinarska medicina
Modul
Tip studija integrisane akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 4.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Upisan semestar u kojem se sluša predmet Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja i razumevanje struktura i osobina jednostavnih i složenih molekula, upoznavanje hemijskih reakcija organskih i neorganskih jedinjenja koja su od presudnog značaja za odigravanje procesa u ćelijama organizma, kao i hemijske zakonitosti i mehanizme koji su osnova tih procesa. Laboratorijske vežbe obezbeđuju savladavanje osnovne laboratorijske tehnike kao i sposobnost korišćenja laboratorijskih procedura.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Nakon odslušanog kursa iz ovog predmeta student treba da: - prepozna i razume strukturu osnovnih i složenih molekula, kao i hemijske zakonitosti koje su od presudnog značaja za odigravanje hemijskih i biohemijskih reakcija u organizmu, - stekne sposobnost integracije teorijskih znanja i praktične veštine u laboratorijskoj praksi, - uporedi i poveže strukture i svojstva organskih jedinjenja i biomolekula, - poseduje praktične veštine samostalnog i timskog rada u teorijskom izlaganju tako i u laboratorijskim analizama, - savlada i samostalno koristi metode analitičke hemije, kvalitativne i kvantitativne analize, - stekne sigurnost u laboratorijskom radu, - rešava samostalno zadatke iz hemije računskim putem.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Intra i inter molekulske veze. Kovalentne i nekovalentne interakcije u biomakromolekulima. Termodinamičke promene hemijskih reakcija u živim sistemima. Voda, vodeni rastvori, struktura biomolekula kao posledica interakcije sa vodom. Hemijske ravnoteže u vodenim rastvorima. Mehanizam dejstva i kapacitet pufera. Struktura organskih molekula. Hidroksilni i tiolni derivati ugljovodonika. Karbonilni derivati ugljovodonika. Karboksilne kiseline i biološki važne supstituisane kiseline. Amini. Derivati karboksilnih kiselina. Ugljeni hidrati, stereohemija, reaktivnost. Prosti i složeni lipidi. Struktura i osobine aminokiselina, peptida i proteina. Koenzimi.
    Sadržaj praktične nastave Kvalitativna hemijska analiza. Rastvori, puferi, indikatori i pH. Kvantitativna hemijska analiza. Analiza organskih jedinjenja. Kvalitativna analiza ugljenih hidrata i lipida.
    Literatura
    1. Borozan S: Odabrana poglavlja iz Medicinske hemije, Fakultet veterinarske medicine, Univerzitet u Beogradu, Naučna KMD, Beograd, 2012.
    2. Borozan S, Krstić M, Đorđević I: Praktikum iz Medicinske hemije sa radnom sveskom i zbirkom zadataka, Fakultet veterinarske medicine, Univerzitet u Beogradu, Naučna KMD, Beograd, 2010.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 1
    Metode izvođenja nastave Teorijska nastava sa interaktivnim učenjem, uz primenu audio-vizuelnih metoda (PowerPoint prezentacije). Praktične vežbe se izvode individualno u eksperimentalnoj laboratoriji.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 3 Pismeni ispit 45
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit
    Projekti
    Kolokvijumi 38
    Seminari 4

    Bulevar oslobođenja 18, 11000 Beograd, Srbija, tel: +381 11 3615 436, faks: +381 11 2685 936

    © 2024 Fakultet veterinarske medicine